דלג על פקודות של רצועת הכלים דלג לתוכן ראשי

אווירת החג כבר כאן

כותרת משנה:

​​

תאריך:11/09/2014
מס גיליון:401

מאת: מרים ק.

המקדימים לברך לקראת השנה החדשה, זריזים להתברך, ומשפרים את מעמד ישראל כיצרנית מוצרי הגפן, בה נתברכה ארצנו. מי שלא משתתף/השתתף/ישתתף בהרמת כוסית לכבוד תשע"ה הבאה עלינו לטובה, בוודאי ערך/עורך/יערוך טכס/מפגש/אירוע הרמת כוסית לכבודה.

קבלת השנה החדשה ביד שרה
800 מתנדבי מחוז הצפון של יד שרה ובנות/בני זוגם הוזמנו למפגש שנערך באולמי הקונגרסים בחיפה. מנהלי יד שרה יצאו מגדרם כדי לפנק את המוני המתנדבים שגדשו את המקום, עם כיבוד כשר למהדרין ותוכנית עשירה של הצגת יד שרה במצגת ובמערכון משעשע ובהנחיית ישי לוי והמועצת – מכל הלב, כנהוג ביד שרה.
מתנדבי יד שרה בנצרת עילית הגיעו בהסעה מאורגנת יחד עם מתנדבי מגדל העמק. אחד האירועים המרגשים במפגש היה ציון לשבח פועלו של אורי לופוליאנסקי, מיסד יד שרה, כאשר כל מנהלי הסניפים, ובהם גם מנהל יד שרה בנצרת עילית – אדי משה, עלו לבמה והביעו את הערכת המתנדבים למקים המפעל של עזרה לנזקקים לציוד סמי-רפואי ושיקומי.
מפעל שמגשים הלכה למעשה את הציווי של "כי מציון תצא תורה" ע"י הנחלת הרעיון והיישום למדינות נוספות בעולם. אדי משה, מנהל יד שרה בנצרת עילית, ניצל את ההזדמנות של הבעת תודות, והגיש תעודת הוקרה מיוחדת למתנדב עומרי כהן, המוכר בוודאי לכל מוטבי יד שרה בנצרת עילית והסביבה. להזכירכם, יד שרה מזמינה מתנדבים להצטרף לעשייה מכל הלב.
יש לפנות אל אדי משה בטל 04-6552263.
 
הרמת כוסית מחוז הצפון של של"מ
מחוז הצפון של תנועת של"מ – תנועת שירות לאומי למבוגר – חגג את כניסת השנה החדשה במרכז הקהילתי גורדון – בית מוטב יחדיו בנצרת עילית. ילנה וייסמן, שבנוסף לתפקידה כמנהלת מתנ"ס גורדון, היא גם מנהלת תחום ההתנדבות ברשת המרכזים הקהילתיים בנצרת-עילית, אירגנה בעזרת צוות מתנדבי מתנ"ס גורדון קבלת פנים מרשימה במיוחד לבאי הכנס. באו כשבעים אישה ואיש, המייצגים 15 ישובי הצפון וכן חברי הנהלת של"מ הגיעו לכנס פתיחת שנת הפעילות תשע"ה של מתנדבי של"מ במחוז הצפון.
את הכנס כיבדה בנוכחותה רכזת ההתנדבות שלנו, מירי שטיצקי. ראש העיר, מר אלכס גדלקין, בירך את באי הכנס וציין כי "המתנדבים הם אלה המעשירים את חיי הקהילה בנצרת עילית, ובכלל במדינה". יורם פוסקלינסקי, שכבר מאייש את כסא מנכ"ל רשת המתנ"סים בעכו ומוכר לבאי הכנס מפגישותיו עמם בעבר בתפקידיו השונים ברשת המתנ"סים בצפון, ציין כי "מתנדבי מחוז הצפון ברשת המתנ"סים ובשל"מ הם אלה התורמים בהתנדבותם ליצירת האופי הקהילתי של הישובים בהם מתקיימת פעילות זו".
אורנית דקל - מנכ"לית של"מ ורותי ליס – רכזת ההתנדבות במחוז הצפוני התמקדו בתכנון פעילות שבוע של"מ שיתקיים בנובמבר השנה. נציגי כל הסניפים תיארו בהרחבה את תכניותיהם לשבוע של"מ.
בנצרת עילית, פעילויות שבוע של"מ ייערכו בשיתוף פעולה מלא של רכזי המתנדבים ברשת המתנ"סים ורכזת ההתנדבות הישובית – מירי שטיצקי, כשהמטרה העיקרית היא להביא לידי מודעות הציבור את פעילות המתנדבים בעיר, ולהביא להעצמת המתנדבים והוקרתם ע"י המוסדות בעיר המעסיקים מתנדבים. כולנו מאמצים את הרעיון, שהועלה בכנס, כי "זה לא שלם בלי של"מ".
 
ערבית - עכשיו
יו"ר הסתדרות הגימלאים במרחב, יוסי דוד, משתדל לגוון את הפעילויות למען גימלאי ההסתדרות ומקומות העבודה בנצרת-עילית. בין היתר, יש רשימה גדולה ומתרחבת של חוגי העשרה, השכלה ודעת. בימים אלה ראוי לציין כי במסגרת הסתדרות הגימלאים בנצרת עילית מתקיים כבר למעלה מחצי שנה חוג לערבית. למעלה מ-15 גימלאיות וגימלאים, מגיעים מדי שבוע ביום שלישי בערב, ולומדים את רזי השפה מפי אימאן שאער, המוכרת בעיר כמחנכת ומורה לערבית במערכת החינוך בנצרת עילית.
במסגרת הוראת השפה לגימלאים שלנו, מרחיבה אימאן ומספרת גם על התרבות הערבית, כללים ומינהגים, שירים ותבשילים. התלמידים לא שוכחים את המנכוש – פיתה עם זעתר והכנת הקפה המסורתית, שהפך למשקה מנחם ומקרב לבבות במפגשי הקבוצה. עדיין ניתן להצטרף לקבוצת הלומדים, או לבקש בנימוס מיוסי לפתוח חוג נוסף למתחילים. כדאי – זו חוויה.
 
לשתות כדי לחגוג בבריאות טובה
סבטה שלייב, מקדמת בריאות נצרת עילית, מנצלת את המדור כדי להעביר הצעות לכל מי שכבר החלו בחגיגות בהרמות הכוסית לכבוד שנת תשע"ה ולכל אלה המחכים לרגע הנכון:
ראש השנה וחגי תשרי מאפשרים ליהנות מדברים נהדרים, כגון: חופש, משפחה וטיולים. בנוסף לכך, ראש השנה זוהי הזדמנות נפלאה לפתוח את השנה בסימן של קידום בריאותינו, שהרי בריאות, זו המתנה הגדולה ביותר שאנו יכולים לתת לעצמנו.
בתור תזונאית ומקדמת בריאות, ברצוני להביא בפניכם כמה המלצות אשר יסייעו לשמור ולקדם בריאותכם בתקופת החגים והחופשה. להלן מספר עצות שימושיות:
לפני החגים ובמהלכם, כמו בכל ימות השנה:
מומלץ לאכול ארוחות מסודרות ולהימנע ממצב בו "שוכחים" לאכול. דילוג על ארוחות עשוי לגרום לתגובה בה חשים רעב, מצב המביא לזלילת כמויות גבוהות ללא יכולת בקרה.
במצבי עייפות יתר, המאפיינים אנשים רבים בתקופה זו (בעיקר את המארחים), התגובה הטבעית היא - אכילת יתר. כדאי לקחת אתנחתא בזמן ההכנות, לשתות מים ואם חשים רעב לקחת פרוסת לחם מלא ולמרוח עליה שכבה דקה של ממרח שאוהבים. אפשר גם להכין קערת ירקות חתוכים או מרק ירקות ל"מקרי חרום".
בראש השנה:
ארוחה ‘קלה’ לפני סעודת החג תפחית את רמת הרעב שלכם בבואכם לארוחה. זמן קצר לפני הארוחה אִכלו פרי או סלט ירקות קטן. שימו לב - כשמגיעים רעבים מדי לארוחה, יש נטייה לאכול כמויות הגדולות ממה שהגוף זקוק לו.
בארוחת החג אפשר לאכול וליהנות ממאכלי החג, אך מומלץ לדאוג לכך שמחצית הצלחת תכיל ירקות עם מעט רוטב או שמן, רבע צלחת תוספות פחמימות (אורז, לחם, פסטה) והשאר מנה חלבונית (דג או בשר).
מומלץ בתקופת ההכנות לחג ליזום פעילות גופנית כחלק משגרת היום- לבצע את הסידורים בהליכה ברגל או ברכיבה על אופניים, לעלות במדרגות במקום המעלית, לחנות מעט רחוק יותר ממקום היעד ולבצע הליכה ברגל.
קצת על מאכלי חג ראש השנה:
רימון: מאט את קצב ההזדקנות. אחד מהפירות המכילים כמות גדולה של נוגדי חמצון, העוזרים למזער את נזקי החמצון שנגרמים כתוצאה מפעילותו של הגוף. תיקון נזקים אלו מסייע להזדקנות איטית יותר. אך יש לזכור כי גם בפרי זה, כמו ברבים מהפירות, תכולת הסוכר גבוהה (בממוצע כ-2-3 כפיות סוכר בפרי).
דגים: טובים ללב ולזיכרון. סוג הדג אותו אנו אוכלים חשוב מאד. מעבר לחלבון האיכותי של הדגים, מכילים הדגים גם חומצת שומן מסוג אומגה 3, אשר תורמים לבריאות הלב ושיפור הזיכרון. הדגים העשירים באומגה 3 הם פורל, סלמון, מקרל והליבוט. רצוי לאפות או לבשל ולא לטגן את הדגים.
דבש: הממתיק הטבעי- יש לזכור שדבש למרות מקורו הטבעי והסגולות שלו, הוא אינו שונה מסוכר רגיל, חום או לבן, מבחינת ההתייחסות שלנו. שתי כפיות דבש שוות לשתי כפיות סוכר בערך הקלורי שלהם.
פעילות גופנית בסביבת הבית וטיולים בחיק הטבע
אל תשכחו, תקופת החגים – תקופה מושלמת לטיולים משפחתיים, עם חברים, ילדים, בע"ח, אז נצלו אותה לכל פעילות שמסבה לכם שמחה תוך כדי תנועה!
כדאי להקציב מדי יום לפחות חצי שעה לפעילות מהנה לבד או עם בני המשפחה, ולהעדיף בילוי פעיל, למשל: הליכה, רכיבה על אופניים, באולינג, משחקי כדור, טיולים רגליים. הרגל זה ניתן להפנים ולהמשיך גם אחרי החג.

מאחלת לכם ולמשפחותיכם שנה טובה ובריאה!
סבטה שלייב,
מקדמת בריאות נצרת עילית,
משרד הבריאות וג'וינט –אשלים
 054-7994349   , 04-6566074