דלג על פקודות של רצועת הכלים דלג לתוכן ראשי

שמחה רבה אביב הגיע פסח בא

תאריך:02/04/2015
מס גיליון:429
מאת: מרים ק.
האביב על שלל ריחותיו ופרחיו, כבר כאן. טיפות הגשם והערבים הקרירים, לא יכולים להסתיר את העובדה: האביב כאן ואנחנו איתו. בעיר, מתחדשים ומתנאים לקראת החג. עובדי ציבור ומתנדבים עמלים על תכניות ופרוייקטים הבאים עלינו לטובה, וכולם עסוקים בשבועות אלה כי, כידוע, אצלנו האביב קצר. הפעם מוקדש המדור להתנדבות הפרטית – זו שלא מנוהלת ע"י גופים ממסדיים ולכן גם פחות ידועה. חשבנו שעם בוא האביב רצוי להפנות מבט גם לפרחים אלה שפורחים בנצרת-עילית.
המניין השוויוני
לפני כ-15 שנה עשתה עלייה בשורת "המניין השוויוני". מדובר ברעיון מהפכני בעולם ההלכתי: הצטרפות האשה במעמד שווה, תוך שמירה על מסגרות ההלכה המחייבות. מניינים שוויוניים קיימים בכל רחבי הארץ, כאשר הרעיון המרכזי הוא שיתוף שוויוני של נשים וגברים בכל הטקסים הדתיים. "בתפילות שהחזן צריך "להוציא את המתפללים ידי חובה", גבר עומד לפני התיבה, ובשאר החלקים נשים שוות לחלוטין: הן שותפות בקריאה בתורה, הפטרה ומגילות. הן גם עולות לתורה ונושאות דרשה. בבבתי כנסת של מניינים שוויוניים מקפידים שהמחיצה תחלק את החדר שווה בשווה, ועמוד התפילה וארון הקודש יהיו בדיוק באמצע. על המחיצה לא מוותרים, זוהי הלכה שוויונית".
גם אצלנו, בנצרת עילית, קמה השנה קבוצה המקיימת בשלב זה קבלות שבת שוויוניות. משמע, נשים וגברים קוראים בתורה, שרים מזמורי קבלת שבת ובעיקרון נהנים מקבלת שבת בחברותא של אווירה חמה ונעימה, ניגון ותפילות ושיח משיב רוח ונפש. במקרה זה מדובר בקבוצה המורכבת מבני זוג ואפילו כאלה שלהם ילדים מתבגרים. הילדים וההורים בוחרים לחיות חיים יהודיים מלאים, המותאמים לעידן המודרני שלנו של שוויון בזכויות וחובות. הקבוצה מתכנסת בבית, כשהסלון הופך לבית כנסת ומדרש לערב אחד.
קבוצת צעירים נוספת מגששת דרכה למציאת פתרון מתאים משלה לשאלת הרחבת השוויוניות המגדרית. כאן מדובר בצעירות וצעירים לאחר השירות הצבאי. בין חיפוש עבודה ודירה, הם מבקשים גם ליצור קהילה המושתתת על אחווה ורעות ואידיאלים חברתיים של שותפות בנטל. גם הם מקיימים קבלות שבת, ועדיין מגששים את דרכם בקביעת הפורמט המתאים.
מה שמדהים בהתארגנויות אלה זה שאצלנו, בנצרת עילית, לא מדובר בהתארגנויות ממוסדות. הכל נעשה בהתנדבות למען הקבוצה, כאשר המטרה היא לצרף כל מי שמעוניין במנין השוויוני. אין להם רב. וחסר להם מאוד מקום התכנסות קבוע.
 
גם לי אכפת מנצרת עילית
המילה "לי" שבכותרת כוללת למעלה מ-1,100 חברים שנצרת-עילית חשובה להם. גם כאן מדובר בקבוצת צעירים שנטלו על עצמם לגרום לתיקון כל הדורש תיקון, כל מה שמפריע לתושב, כל מה שהאזרח אינו יכול לפתור בכוחות עצמו.
לא, הם אינם עובדי עירייה, גם לא חברים במפלגה פוליטית 'חברתית'. למעשה הם אפילו לא יודעים איזה פתק הטיל לקלפי חברם לקבוצה. הם כן יודעים שכאשר נפערים בורות בכביש ואלה לא מתוקנים בהקדם, יהיו אזרחים ממורמרים. הם יודעים שאם לא רוקנה צפרדעת-אשפה יהיו אנשים שיסבלו מהריחות. הם יודעים שפנס רחוב שחובל, עלול לגרום לנפילת אדם במדרכה החשוכה. הם יודעים שכאשר מעקה בטיחות נופל, קיימת סכנה לאנשים ולילדים בסביבתה.
איך הם יודעים? – הם מתחזקים אתר בשם "גם לי אכפת מנצרת עילית" בו הם מודיעים על פעילויות שונות ליצירת גיבוש קהילתי בנצרת עילית: טיולים ברחבי העיר וביערותיה, מסיבות עונתיות, וחגיגות. אבל, באתר הם גם מקבלים תלונות מתלונות שונות.
ומה הם עושים עם התלונות? הם מבררים, בודקים, ובעיקר מתעלקים על עובד העיריה או הנבחר, עד לקבלת תוצאה המשביעה את רצונם.
והכל – ב ה ת נ ד ב ו ת מלאה.
מרכז החסד
קל להידבק בהתלהבות של הרב משה גרוסמן, מנהל מרכז החסד בנצרת עילית. מרכז החסד מקיים בית תמחוי לעניי העיר במשך כל ימות השנה. הרב גרוסמן, מתנדב גם במ.ד.א וגם בפעילויות של העצמת מנהיגויות שכונתיות, מגייס במו ידיו מתנדבים המחלקים מנות מזון חמות בימי שישי לנזקקים בבתיהם. שיא הפעילות של מרכז החסד הוא כמובן לקראת החגים: פסח וראש השנה. השנה התגייסו מתנדבים אפילו מציפורי והם מסייעים בחלוקת סלי מזון לנזקקים בנצרת עילית.
והם באים בהמוניהם לעזור, לסחוב, לארוז, להסיע, ולסייע והרב מודה להם בטפיחת יישר כוח! בחיוך שובה לב ואפילו במכתב היוצא מלב ענק ומרחיב לבבות.
מועדון גמלאי המשטרה והשב"ס
מועדון גימלאי המשטרה והשב"ס הרים השבוע כוסית לכבוד החג בנוכחות ראש העיר, רב העיר ומפקדי המשטרה כאן. מנהל המועדון, שלום ברטוב, ריגש את כולם בדברי ברכתו ותודותיו לחברי הועד ששון דלח, רותי זוהרי ושלום אוחנה על ארגון טקס הרמת כוסית לפסח תשע"ה ועל השי הנחמד והשימושי לחג.
יעקב פירסט, חבר הועד איחל החלמה מהירה למנהל המועדון שלום ברטוב, לחברי המועדון: צבי שביב, ניסים סבג ופלד יוסף.
מועדון גימלאי המשטרה והשב"ס מנוהל ע"י ועד חברים בהתנדבות.
 
אז, שיהיה לנו אביב פורח וחג פסח שמח.