דלג על פקודות של רצועת הכלים דלג לתוכן ראשי

יום המעשים הטובים

תאריך:26/03/2015
מס גיליון:428
מאת: מרים ק.
חגים וחגיגות בחודש מרץ
מאז פרוץ הגלובליזציה קיבלנו על עצמנו להוסיף ללוח השנה חגים וזמנים לשמחה. חודש מרץ התברך בשני חגים מיוחדים: ב-8 במרץ אנו חוגגים את יום האשה הבינלאומי. וביום השלישי השלישי בחודש אנו חוגגים את יום המעשים הטובים. החג הראשון עבר עלינו בשלל אירועים בהובלת מועצת הנשים בנצרת עילית: הופעת סטנדפיסטית בברקוביץ, ציון האירוע והענקת פרח לכל אשה שהגיעה לעיריה או שעובדי העירייה פגשו ברחובות העיר, ומסיבת חגיגה להעצמת נשים המבקשות להפעיל עסקים בעיר.
ברגיל נחוג יום המעשים הטובים ב-17/3 אלא שהשנה חגגנו ביום זה את הדמוקרטיה הישראלית והלכנו – כמעט כולנו – לקלפי כדי לבחור ממשלה חדשה. יש לציין שהבחירות בנצרת עילית עברו בשלום ושלא נרשמו אירועים חריגים בנצרת עילית. יש לקוות שדבר זה מוכיח בגרות של המצביעים והכרה שגם אחרי הבחירות אנחנו נמשיך לחיות כאן ביחד בעיר שלנו.
 יום המעשים הטובים
עוד לפני פירוט האירועים חשוב לציין כי בנצרת עילית נעשים מעשים טובים עי"י אנשים טובים כל יום בכל ימות השנה. האנשים הטובים שלנו, עובדי הציבור והמתנדבים, הם הלב הרגיש של נצרת עילית והעשייה שלהם מורגשת ביום יום.
מה שמייחד את יום המעשים הטובים מיתר ימות השנה זה הזרקור המכוון לפעילויות של מתנדבים ועובדי ציבור, שביחד יוצאים ומבצעים פעילויות בלתי שגרתיות לטובת ציבורים שונים בכל פינות העיר.
חמ"ל ציוד וארגון התכנס מבעוד יום במתנ"ס גורדון. ילדי בי"ס קשת על המנהל וצוות המורים השקיעו שעות עבודה רבות בבניית אדניות עץ לצמחי נוי ותבלין. את האדניות הם תרמו לטובת רח' השקמה בשכונה הדרומית. תרומה שהתקבלה ע"י מתנדבי קבוצת פיתוח מנהיגות שכונתית בהובלת חנן שמעון ועובדי מתנ"ס גורדון ובראשם גיל רוזנברג וילנה וייסמן, המנהלת הנמרצת של מתנ"ס גורדון – בית מוטב יחדיו. לכל אלה חברו השיטור הקהילתי ושוטרי תחנת נצרת עילית ששינו את רח' שקמה מן הקצה אל הקצה. אדניות העץ מולאו באדמה, נשתלו בהם צמחי נוי ותבלין, והוצבו במבואות הבניינים. כולם גרפו, עדרו, ניכשו וניקו את שטחי חזיתות הבתים. ואפילו סיידו חלק מהכניסות אליהם. היה מאוד מרגש לראות את שיתוף הפעולה של ילדים ומבוגרים, וגם את נחת-הרוח על פניהם של אלה מתושבי הרחוב שהזדמנו לאירוע. היו אפילו כאלה שטרחו וירדו מקומה גבוהה על מנת לבחור פרח מסוים לאדנית שהוקצתה לבניין.
ברחוב אחר בעיר עסקה קבוצת מתנדבי אגודת הסטודנטים יחד עם עמיתי הקלאב-האוס הפועל בעירנו בשיקום הגינה המוזנחת ברח' חרוד 1, תיקון הספסלים המשמשים את דיירי הבניין הקשישים והנכים, ואפילו התקנת סככות מעל לספסלים להגן על היושבים מפני השמש הקופחת, ועל הדרך גם לנכש את העשבים ולפרוש מרבד דשא סינטטי שיקל על שמירת הניקיון. העמיתים מצאו שיטה חדשה לצביעת הגדר שבכניסה: בהעדר מברשות צביעה, הם לקחו את הצבע בידיים עטויות בכפפות גומי ופשוט מרחו את הצבע בידיהם על הקיר. יש לציין כי התוצאה מושלמת. קשישי הבניין רוו נחת מהפעילות והשמחה שהקבוצה הביאה אליהם. וזה כשלעצמו מעשה טוב מאוד.
ובמרכז יום לקשיש ברח' יזרעאל התכנסו מקהלת ילדים ומתנדבי בי"ס שרת בהובלת מוניקה דודלזץ, והעבירו שעה נעימה של שירה לשמחת באי מרכז היום לקשיש. אל תלמידי שרת הצטרפה קבוצת נשים מתנדבות מפרוייקט "מבשלות" של מתנ"ס גורדון. וכולם – תלמידים, מתנדבים, מנהלי מרכז יום לקשיש והקשישים חברי המרכז – כולם פצחו בשירה ונהנו מדברי המאפה שהכינה קבוצת המבשלות.
בבי"ס אלון נפתח שוק קח-תן ע"י תלמידי תעודת הבגרות החברתית, ועובדי ומתנדבי יוניסטרים יצאו לעודד תושבים לחתום על כרטיס אד"י. קבוצות תלמידים נסעו לבית החולים בעפולה להגיש פרח וחיוך למאושפזים במחולקות הילדים שם.
ולסיום – יש לציין שפעילות יום המעשים הטובים לא מתחילה ומסתיימת ביום אחד. מזה מספר חודשים מירי שטיצקי, רכזת ההתנדבות העירונית, מתכננת, מתאמת, מסבירה, מכוונת, משכנעת, מבקשת, מתרימה – בקיצור: מארגנת יום מעשים טובים לנצרת עילית. ומחר וגם בימים הבאים, שוב תפעל לעידוד ההתנדבות בעיר לטובת המתנדבים ומוטבי ההתנדבות כדי שכל יום מימי השנה ימשיך להיות יום של מעשים טובים.
ובשולי יום המעשים הטובים התבשרה מירי שטיצקי, רכזת המתנדבים העירונית, שהיא נבחרה לייצג את נצרת עילית והגליל התחתון בפורום המתנדבים הארצי. מדובר בפורום יוקרתי, היוזם, מתאם, מפעיל את תוכניות ההתנדבות הארציות. את ההזמנה קיבלה מירי שלנו מידי מפקחי פעילויות ההתנדבות האזוריות במשרד הרווחה. מירי שמחה מאוד על המינוי ומתכננת בעזרתו להפוך את כולנו למתנדבים, ואת הנהלות הרשויות לבעלי תודעת התנדבות.
 
סדר נשים של מועדון ראש חודש
מועדון ראש חודש לנשים פועל בנצרת עילית כבר עשר שנים בהנחייתה של מיכל רואי. המועדון מתכנס מדי חודש למספר שעות של לימוד החוויה הנשית המשתקפת במקורות היהודיים, בבית נעמ"ת ברח' תבור. פעילות המועדון מתקיימת בתמיכתן של ליאורה לורי, מנהלת אגף הרווחה בעירייה, וברכה ברוב, יו"ר נעמ"ת ועמותת הנשים בנצרת עילית.
חברות המועדון הן קבוצת נשים מגובשת הבאות מארצות מוצא שונות וילידות הארץ, משכבות סוציו-אקונומיות שונות, משכונות שונות בעיר, בעלות עיסוקים והשכלה מגוונים. מה שמאחד את כל הנשים האלה הוא הנכונות לחלוק ולשתף ולכבד, וכמובן: מיכל רואי.
מיכל, בהכשרתה ביבליוטראפיסטית. נשות הקבוצה פשוט מעריצות אותה. הערצה המתבוססת על הנחיה מדוייקת של הנושאים, שיתוף אישי שנותן לגיטימציה לכל דעה ולכל אמירה של מי מחברות הקבוצה.
ליל הסדר הפעם הוקדש לנושא "שתיקה". נושא טעון, מרתק, מעורר . ברור שלכולם היה מה לומר בנושא, מה עוד שהתקרובת שהובאה ע"י הנשים, איפשרה לנשים להתענג גם על המאכלים המיוחדים של ערב-פסח וגם על דברי החוכמה ששפעו כמים. חשוב לציין שכנהוג בסדר נשים הורמה כוס חמישית – כוס מרים, שאמנם לא נזכרת בהגדה אבל בזכותה היו מי שתיה ביציאת מצרים ובהליכה במדבר. וגם נשמר כסא עבור אותן הנשים שלא זכו עדיין בחירות.
כרגיל, מיכל סיכמה את חוויית סדר פסח הנשיי ונושא השתיקה במילים: " כאן אנחנו לא רק מדברות, והרבה, כאן אנחנו גם מגבירות את ה'ווליום' של הדיבור – הן את הדיבור שלנו והן את הקולות המושתקים בתוך הטקסט: של החלש, של השותק, של המושתק, של האישה. כאן אנחנו מרחיבות עוד ועוד במהלך השנים את התחומים עליהם אנחנו מדברות, כאן אנחנו רוכשות ומעמיקות ידע דרך השיח, דרך הדיאלוג עם הטקסטים הקדומים והחדשים, דרך הדיאלוג הבונה והמרתק שאנו מקיימות זו עם זו, זו עם עולמה של זו. כולכן, וגם אני, עברנו ועדיין עוברות פה תהליך של גדילה והתפתחות, דווקא מתוך היכולת הזו לדבר, לשתוק, לבחור".