דלג על פקודות של רצועת הכלים דלג לתוכן ראשי

האגודה למלחמה בסרטן

תאריך:26/02/2015
מס גיליון:424
מאת: מרים ק.
כמעט עם קום המדינה קמה בישראל האגודה למלחמה בסרטן.
עוד ב-1952 נקבעה המטרה: "להביס את המחלה ולשפר את איכות חיי החולים".
חנה מאירסון, משמשת כרכזת מתנדבי האגודה למלחמה בסרטן בנצרת עילית כבר כמעט שנה. "כעת יש לנו עשר מתנדבות, שבע מהן הן חולות לשעבר. נשים שחלו והבריאו. מאז החלמתן, כל שאיפתן היא לתרום מנסיונן לחולים, לבני משפחותיהם, ומטפליהם. בין המתנדבות נשים שגם מתנדבות במוסד לביטוח הלאומי, המעשירות את הידע שאנו יכולות להעביר למטופלים גם בתחום זה.
אנחנו מצאנו בסב-סנטר בית חם, שהולך לקראתנו ומסייע לנו בכל פניה. בכלל, האגודה למלחמה בסרטן בנצרת-עילית זוכה לתמיכת המוסדות.
עיקר הפעילות שלנו בשנה זו היה להפיץ את המידע על קיומה של האגודה כאן ועל השירותים שאנו מעמידים לרשות הציבור. לצערנו, מרבית החולים אינו מודעים לזכויותיהם וודאי שלא למגוון הפעילויות של האגודה למלחמה בסרטן. החולים גם אינם מקבלים במרפאות ובבית החולים אינפורמציה מלאה לגבי טיפולי בית, מגוון תוכניות הטיפול של קופות החולים, טיפולים ביולוגיים ועוד. מתנדבות האגודה למלחמה בסרטן עוברות השתלמויות תקופתיות ויש בידן גם הידע וגן הזמן לשבת עם המטופל ולשוחח בכנות על כל נושא המדאיג אותו.
אנחנו כאן מטפלים אך ורק במי שפונה אלינו. מסיבות של חיסיון רפואי אנחנו לא מקבלים כאן פרטים על החולים. כיצד הם מגיעים אלינו? לפעמים הרופא המטפל מציע להם. לא תמיד יש לרופא המטפל אפשרות לעשות זאת. ידיו ממילא עמוסות בעבודה. למרות נפיצות המחלה בכל הגילאים ובכל השכבות, עדיין יש 'טאבו' חברתי ואנשים לא ממהרים לחשוף את עצמם, ונמנעים מלקבל עזרה. אלה שכן מחפשים עזרה, מחפשים זאת במוסדות הממשלתיים והעירוניים. שם הם מקבלים אמנם טיפול מיטבי, אבל אולי לא נחשפים לכל המידע שאנחנו כאן יכולים להציע. אם מתוך ידע וניסיון אישי, ואם מתוך חומרי הדרכה שיש בידינו להציע למטופלים.
אנחנו מנסים לבקש מהמרפאות המקומיות שיפנו אלינו את החולים. אבל הדברים אינם מתבצעים באופן קבוע. וחבל. כשמגיע אלינו מטופל חדש, ראשית לכל אנו מוודאים שהמטופל קיבל את מלוא זכויותיו בביטוח הלאומי. כיוון שחלק ממתנדבותינו מתנדבות גם שם יש בידן לזרז קבלת זכויות כמו הגדלת שעות מטפלת ותמיכה כלכלית במידת האפשר. אנחנו משתדלות גם לבצע ביקור בית. אבל בדרך כלל, המטופלים נמנעים מכך.
ניסינו להביא סדנת אנטליגנציה רגשית למטופלים שלנו. לא הייתה היענות מספקת. אנו בוחנים את הסיבות: חוסר עניין, אי ידיעת השפה, מועד לא מתאים וכו'. ברור לנו שסדנה זו שעשויה לתרום רבות למטופלים שלנו. בדעתנו להקים מועדון לחולים ומחלימים וכבר בזמן הקרוב להציע חוגי פילאטיס, ופלדנקרייז. אני והמתנדבות שלי מוכנות לקבל כל חולה ולשמוע הצעות לגבי התכנים המועדפים במועדון".
חנה מאירסון, רכזת מתנדבי האגודה למלחמה בסרטן, פרשה מעבודתה כאחות קופ"ח לפני 3 שנים, לאחר 32 שנות עבודה. אם לשלושה ילדים וסבתא ל-8. ועדיין מוצאת זמן להיות פעילה חברתית ולהתנדב גם בביטוח הלאומי.
חשוב לציין כי התנדבות באגודה למלחמה בסרטן, היא מן ההתנדבויות הקשות ביותר מבחינה נפשית למתנדבים. "להיות באווירה של מחלה קשה, זו חוויה שעשויה להיות מייאשת. לא רק לי. בעיקר לחולים. ודווקא כאן אני מוצאת שיש בי היכולת שלא להתייאש ולהמשיך הלאה ואפילו להעביר אזת זה למטופל. וזה תגמול אדיר", אומרת מתנדבת ט'. הן מעדיפות לדבר בעילום שם כי "לא אני חשובה כאן. חשובה העשייה למען החולים." המתנדבת א', שהבריאה מהמחלה אומרת: "עכשיו שיצאתי מהבלאגאן, אני מקווה שאני יכולה לתרום ולעזור לאנשים אחרים. ובעיקר מקווה להעביר להם שמשהו טוב יכול לצאת מכל זה. אצלי זה הצליח. זה יכול להצליח גם להם". מתנדבת א' אחרת מספרת: "ברוב המקרים אין מי שיסביר לחולים את 'חוק הסיעוד' ולתת הסברים מלאים על פעולות האגודה למלחמה בסרטן. כאשר אני מסבירה את הדברים למטופל או לבני משפחתו, פתאום הם מבינים שבעצם הם לא לבד במערכה. יש מי שיכול להושיט להם עזרה. יותר מזה יש מי שיקשיב להם. לי זה עושה טוב שאני עוזרת לזולת". המתנדבת ב', שלא מזמן חזרה לעבודתה לאחר 'חופשת מחלה' ממושכת מסבירה: "אחרי שהחלמתי הרגשתי צורך לעשות למען האחר. התקשרתי לחנה והודעתי שאני מצטרפת לצוות. חנה קיבלה אותי בשמחה. גיליתי כאן אנשים נפלאים. בשבילנו, אלה שעברו את 'המחלה' זו טרפיה מצויינת. כולנו מנסות לעשות כמיטב יכולתנו על מנת לסייע לכל מי שזקוק לנו. אני מגיעה עם רצון רב לעשות. לא תמיד יש פניות. בכל אופן הייתי רוצה לעשות יותר ולעזור ".
חשוב להפנות כל מי שחולה או מטפל בחולה אל האגודה למלחמה בסרטן, על מנת לקבל מידע על הזכויות המוקנות במדינה לחולי סרטן
בראש סניף האגודה למלחמה בסרטן בנצרת עילית עומד מר אלכס גדלקין.
רכזת - גב' חנה מאירסון טל. 052-2974607
טל הסניף : 04-6362724
רח' ליבנה 2 נצרת עלית
הסניף פתוח בימי ראשון ושני בין השעות 9:30 – 11:00. בימי ראשון יש גם מתנדבות דוברות רוסית, למי שהעברית עדיין לא שגורה בפיו.
לאגודה למלחמה בסרטן יש גם טלפון חינם:
"טלמידע" לקבלת מידע ועלוני הסברה 1-800-599-995
"טלתמיכה" לקבלת תמיכה נפשית ראשונית 1-800-200-444
וגם אתרי אינטרנט www.cancer.org.il ו- www.camoni.co.il בהם ניתן לקבל מידע על מחלות הסרטן למיניהן, מידע על האגודה למלחמה בסרטן וגם פורומים לשיחות עם אנשים אחרים – חולים ואלה שנרפאו.
   ו ש ר ק    נ ה י ה    ב ר י א י ם .
--  --  --  --  --

יום החייל הרוסי

השבוע חגגו בסב-סנטר בנצרת עילית את יום החייל הרוסי. זה חג לאומי ברוסיה. היה מרגש לראות גברים מכובדים, נושאי אותות מהמלחמות משם. אפילו המדים עדיין מעומלנים וגם הולמים אותם. מגיע להם פרח והערכה. וגם תודה למנהלת הסב-סנטר, חווה.