דלג על פקודות של רצועת הכלים דלג לתוכן ראשי

עמותת ידיד

תאריך:12/02/2015
מס גיליון:422
מאת: מרים ק.
עמותת ידיד היא אחת העמותות המנוסות ביותר בישראל בנושא של טיפול וסיוע במיצוי זכויות אזרחים במדינה. עמותת "ידיד – מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר), מגדירה את עצמה כדלקמן: "מלכ"ר הפועל משנת 1997, למען תמיכה והעצמת שכבות חלשות בחברה הישראלית והגברת הסולדיריות החברתית. מיום הקמתה טיפלה עמותת ידיד, בהצלחה, בלמעלה מ- 350 אלף משפחות ויחידים באמצעות 21 מרכזי זכויות בהם ניתן לפונים ייעוץ וסיוע חינם במימוש זכויותיהם". למעשה, מדובר בהרבה יותר מהמוסבר בשני משפטים קצרים אלה.

והבי שאני, מנהל מכרז הזכויות בנצרת מסביר: "ב-ידיד אנחנו מקבלים פניות במגוון רחב של תחומים של אנשים שמתמודדים עם בעיות אדמיניסטרטיביות, ביורוקרטיות כלכליות וחברתיות. פונים אלינו מחוסרי דיור ודיירי הדיור הציבורי, מובטלים, עובדי קבלן, קשישים, נכים וניצולי שואה. בכללי – אנשים קשיי יום שנשחקים בגלגלי הביורוקרטיה. פונים אלינו אנשים שאינם יודעים כיצד להתנהל במבוכי מוסדות המדינה, ומרגישים מאויימים על ידם.
"אנחנו ב-ידיד מפתחים יחד עם הפונה תוכנית פרטנית לפעולה ולסיוע, שבנוסף לפתרון הבעיה הקונקרטית שהביאה אלינו את הפונה, יינתנו בידי הפונה כלים לפתרון בעיות עתידיות שלו ושל סביבתו הקרובה. הטיפול הפרטני בפונה מסייע בידי הפונה באיך להיות חלק בלתי נפרד מהתהליך והפתרון.
הדבר מתאפשר כיוון שצוות העובדים והמתנדבים שלנו נבחר על פי יכולותיהם להעניק לפונים סיוע משפטי, בדיקת חשבונות בנק, משכנתא וכיו"ב, הנחיות לשליטה בהכנסות והוצאות המשפחה ועוד, ואפילו סיוע בכתיבת מכתבים למוסדות בשפה הנדרשת. "העובדים והמתנדבים שלנו מיומנים במתן עזרה לפונים בפתרון בעיותיהם בתחומי דיור, תעסוקה, בריאות, ביטוח לאומי, בנקים, צרכנות, הבטחת הכנסה, המערכת הציבורית, המשפטית, והממשלתית ובמיצוי זכויותיהם הכלכליות-חברתיות, שהפונים מתקשים לקבל בלי התערבות ידיד. והעזרה הגדולה ביותר, על פי הקליינטים עצמם, היא בעידוד ובסובלנות של המתנדבים והעובדים, שלא מאפשרים לפונה להרים ידיים ולהתבטל בפני הגורמים המאיימים עליהם. "בצוות המנהלים שלנו עורכי דין, עובדים סוציאליים, רואי חשבון – אנשים שמטרתם לקדם את המוחלשים בחברה שלנו, ולהפוך אותם לאזרחים פעילים ומעורבים.
עמותת ידיד זוכה להוקרה רבה על פעילותה וקיבלה את פרס נשיא המדינה, פרס עיתון העסקים גלובס ואף נבחרה כאחת העמותות הזכאיות ליהנות מפרוייקט "עיגול לטובה".
עמותת ידיד מקיימת פרוייקטים קהילתיים להעצמת הפרט בקהילה. בין הפרוייקטים לציבור הבוגר: תכנון תקציב משפחתי, חוזרים למעגל העבודה, תושבים עושים שינוי – קורסים המעניקים לפרט ולקבוצה כלים להשגת מטרות קבוצתיות ואישיות. יש גם תוכניות מיוחדות לבני נוער כמו: תכנון תקציב משפחתי, הכח להשפיע, נוער למען זכויותיו – תוכניות שמטרתן להשפיע על התפתחות מיטבית של בני הנוער והסרת חסמים שמביאים את הפונים המבוגרים יותר אלינו. יש גם פרוייקטים קהילתיים שמטרתם קירוב לבבות של בין ובתוך קהילות שונות המרכיבות את הפסיפס החברתי באזורנו".
והסיוע - חינם אין כסף, ובסודיות המתבקשת בכל מקרה ומקרה.

עמותת ידיד תשמח להרחיב את פעילויותיה ותקלוט בשמחה מתנדבים העונים על הקריטריונים שתוארו למעלה. כמובן שהעמותה תשמח לענות לשאלות ולהעניק סיוע למבקשים שיפנו אל:
מרכז "ידיד" בנצרת טלפון: 04-6468125 טלפקס: 04-6466850 ניתן להתקשר אליהם לקביעת מועד למפגש.
עמותת ידיד מקיימת גם מרכז נייד המגיע אחת לשבוע בימי רביעי לנצרת-עילית, במרכז צעירים (רסקו).
מר שאני והבי, מנהל מרכז זכויות נצרת ישמח לספק פרטים נוספים בטלפונים המצויינים לעיל וגם בנייד: 054-6669947.