דלג על פקודות של רצועת הכלים דלג לתוכן ראשי

שליחות ונתינה קווקזית באהבה

תאריך:29/01/2015
מס גיליון:420
מאת: מרים ק.
הגירה למדינה חדשה, גם אם היא מולדת נכספת של אלפי שנות, היא תהליך שתחילתו בגעגועים והמשכו בנחיתה קשה לתוך מציאות לא מוכרת, שעשויה להמשך שנות דור ואפילו למעלה מזה. קהילת יהודי קווקז, היהודים ההרריים, נוסדה כנראה בתקופת גלות אשור. מדובר בקהילה לא מתבוללת, ששמרה תמיד על קשר עם ישראל ועם יהודי התפוצות. תמיד היו עולים מהרי הקווקז שהגיעו ארצה בדרך לא דרך. בתקופתנו, הקהילה הקווקזית בישראל הגיעה בשני גלי עלייה גדולים - בשנות ה-70 ובשנות ה-90. הקהילה בארץ מונה למעלה מ-90,000 איש, מתוך כ-230,000 יהודים הרריים המפוזרים בעולם. בנצרת עילית גרים למעלה מ-2,000 מחברי הקהילה, שהגיעו ארצה בשנות ה-70 וה-90.  בכללי, הקבוצה נחשבת לקבוצה חלשה. מדובר בקליטה שלא נגמרת, ולטענת המוסדות המטפלים גם הדור השני של עולי קווקז, שנולדו בישראל עדיין זקוקים לסיוע של משרד הקליטה.
בשנים האחרונות, קם ארגון "מדור לדור", בהנהגתם של קבוצת צעירים יוצאי קווקז. החזון המדריך את קבוצת המנהיגות של העמותה הוא שילוב הקהילה בחברה הישראלית, תוך שמירה על זהות, מנהגים, מסורת ושורשים של עלייה ייחודית זו. "עמותת מדור לדור", שהתחילה בפעילותה בשדרות ובאר-שבע, בהן מתגוררים רוב העולים, התרחבה וכעת פועלים בארץ למעלה מ-12 סניפים.
לנצרת עילית הגיעה העמותה בשנת 2011. "אנחנו פנינו להנהלת העמותה, כדי להכיר באופן יסודי את פעילותה. הובטח לנו, שאם הקהילה בנצרת-עילית תתארגן, נקבל מהעמותה ליווי מקצועי ותמיכה", מספרים חברי התאחדות עולי קווקז בנצרת-עילית. "פנינו למשפחות, החלטנו להתנדב למען הקהילה. התנדבות שבעיקרון מדברת על מפגשים לדיון באיך אנחנו מתפתחים ומפתחים את נושאי הקהילה בחיי היום יום שלנו. המפגשים נערכו בתחילה במרכז צעירים, שבשכונה הצפונית. ואנחנו מודים להנהלת המרכז שנתנו לנו בית ראשון בנצרת עילית.
הפעילות הראשונה שלנו הייתה ליצור את החוליה המחברת בין המבוגרים לצעירים בחסות עמותת "מדור לדור". חיבור זה, כך אנו מקווים, מבסס את השורשים והגאווה הקהילתית. חיבור זה יתרום בהמשך להעצמה אישית של המשתתפים בפרוייקט ולהרחבת הפרוייקט עד שיכיל כל ילד המתייחס על העדה הקווקזית בנצרת עילית, וגם חבריהם בשכונות העיר. הפרוייקט נקרא חצי"ם - חברים צעירים יוצרים מציאות.
הקבוצה כוללת גרעין מוביל-פעיל של 15 משתתפים בגילאים 25-38. מפגשי הקבוצה נערכים אחת לשבועיים במתנ"ס גורדון-בית מוטב יחדיו. משתתפי הקבוצה מגובשים מאוד ויצרו קשרי חברות חזקים אחד עם השני. מטרת המפגשים הינה לדון בפרויקטים הקהילתיים השונים של הקבוצה וביוזמות השונות בקרב הקהילה הקווקזית בפרט ובעיר נצרת עילית בכלל, לבצע הפקת לקחים מפרויקטים שנעשו בעבר ולקדם ולפתח פרויקטים עתידיים. במקביל, פועלים בקבוצה לקידום הגיבוש הקהילתי".
צניעות היא תכונה בולטת בקרב חברי הגרעין, ולכן הם מייחסים את כל פעילותם לקבוצה כולה. בלתי אפשרי, בקבוצה זו, לקבל שם של פעיל מרכזי או מוביל מרכזי. "כולנו הרגשנו שהמציאות מחייבת אותנו להתנדב לשמירה על השורשים והזהות המיוחדת שלנו ולהעביר זאת גם לדורות הבאים. בדרך זו אנו מודים לדורות שמעלינו, שיצרו את הקהילה המלוכדת הזו ומראים למבוגרים שבקהילה שהדרך לא הגיעה לקיצה, שתלמודם ימשיך גם לדורות הבאים, כמובן בתוספת כל מה שניתן לקבל במציאות המתקדמת של ימינו. אנחנו, חמישה עשר חברי הגרעין, נפגשים מדי שבועיים, עושים עבודת שטח, בודקים את הצרכים, וחושבים איך לעשות את החיבור הנכון כדי לפתח את הדברים עבור הקהילה.
לא מזמן נפתחה בנצרת עילית קבוצת מנהיגות לנוער. אחינו הקטנים – ככה קוראים להם חברי גרעין ח.צ.י.ם הבוגרים יותר. הנערים עוברים סדנאות גיבוש והרצאות בנושאי מסורת וערכים. המפגשים משלבים פעיליות ספורט ואתגרים. אחת הפעילויות האחרונות של הקבוצה הייתה חגיגת ראש חודש ניסן בבית הכנסת הקווקזי בנצרת עלית. אגב, בית הכנסת מהווה מוקד חברתי חשוב למבוגרים ולילדים בעיקר בחגים.
פרוייקט שנמצא כעת בשנתו השניה הוא מעבר בטוח - הכנה לכיתה א' – במסגרתו המשתתפים בקבוצה מעבירים הכנה לקראת הכניסה לכיתה א' בבתי ספר בעיר לילדים בני העדה הקווקזית. זה המקום להודות למנהלת בי"ס גולן, שמטפלת בילדים, כאילו היו ילדיה היא.
הכנה לצבא ושרות לאומי – המשימה הדחופה ביותר כרגע היא להעלות את אחוז המתגייסים לשירות משמעותי בצ.ה.ל, למרות שבנצרת עילית הוא גבוה בהרבה מהממוצע הארצי. אנחנו בטוחים שהשירות מזניק את הנערים למיצוב חברתי גבוה יותר, נותן הזדמנות להשתלב בחברה ממקום של שיוויון ועוצמה, ומאפשר רכישת חברים וכלים לחיים בוגרים במדינת ישראל של המאה ה-21.
התכנית פועלת בארבעה רבדים: הכנה לשירות הצבאי, ליווי במהלך השירות, הכנה לשחרור ופיתוח מעגלי תמיכה בקהילה, ביישוב ובקבוצות הורים ונותנת מענה להתלבטויות ולחששות, מספקת מידע וייעוץ למתגייס ולבני משפחתו בכל שלבי הגיוס. התכנית חושפת את היצע התפקידים הקיים ומלווה את המתגייס בתהליכי הבחירה תוך התייחסות להתפתחות התפקיד במערכת הצבאית וליווי המתגייס עד למיצוי הפוטנציאל הטמון בו.
זו תוכנית שזכתה להצלחה רבה ב"מדור לדור", ואנו מאמינים שהתכנית תתרום גם לנוער שלנו להגיע להישגים מיטביים.
קבוצת מטרהמנהיגים טובים רואים הכל – זו קבוצת מנהיגות לנוער. חברי הקבוצה לוקחים חלק פעיל כמדצי"מ של מתנ"ס גורדון ובפעילויות הספורט במתחם "קשת". בפרויקט משתתפים תלמידי כיתות א'-ו' מ-3 בתי הספר הנמצאים בשכונה דרומית ועוסקים בספורט ופעילות גופנית: קפיצות לרוחק, כדורסל, טניס, הדיפת כדור ברזל ועוד. האימונים מתקיימים פעם בשבוע ופעם בחודש מתקיימת תחרות בין ילדי הפרויקט. הנערים של קבוצת מטרה הינם מדריכים של הפרויקט ומלווים את הילדים גם באימונים וגם בתחרויות.
יש, כמובן, פעילויות חגים לשכבות גיל יעודיות, אבל גם לחברי הקהילה בכללה. את החגים אנו עורכים בהתאם למסורת שלנו ולאידיאולוגיה של יצירת גשר בין עבר הווה ועתיד.
למשל אשתקד בטו' בשבט קיימנו נטיעות משותפות של סבא-בן-נכד. כל קבוצה כזו נטעה עץ. השנה, שנת שמיטה, נקיים סדר טו' בשבט כללי לעדה ונאכל יחד מפירות הארץ.

הנושא של גלות וגאולה הוא נושא שמדברים בו בבית הקווקזי ביום-יום. שאלנו אנשים, שנמצאים כבר עשרים שנה ויותר בארץ, על מה הם חלמו בגלות והאם מימשו את החלום בישראל. לתדהמתנו, מתברר שרוב העולים מעולם לא ביקרו בירושלים, משאת נפשם משך אלפיים שנות גלות. היה ברור שחובה להביא אותם לירושלים, ולא לפני שעברו הכנה למפגש עם ירושלים הממשית בכמה וכמה מפגשים. בחרנו לעלות לירושלים בין ראש השנה ליום הכיפורים, ביקור מרגש במוזיאון שרשרת הדורות של הקהילה בירושלים, וכמובן תפילות בכותל וסעודות במסעדה קווקזית ירושלמית. חוויה שתיזכר ימים רבים ואולי תהיה למסורת בעתיד.
אנחנו גם אסירי תודה לראש העיר, לכל מוסדות הרשות ומחלקותיה: אגף הקליטה, אגף החינוך, אגף הרווחה, מנהלת מתנ"ס גורדון – בית מוטב יחדיו וכל השותפים שלנו על התמיכה והעזרה שהם נותנים לנו. ושוב תודה מיוחדת לילנה וייסמן, מנהלת מתנ"ס גורדון, המאפשרת פעילות חצי"מ ו-מטרה בתחומי המתנס.
יחד עם זאת, אנחנו מרגישים שאנחנו נמצאים בתחילת העשייה. אנחנו חולמים על הקמת מרכז קהילתי שבו ינתנו שירותים לקהילה הרחבה, וגם ליתר התושבים. אנחנו מאמינים שהקהילה הקווקזית המאופיינת בהרבה שמחת חיים, משפחתיות, חום, תרבות של מארחים, מוסיקה ואוכל, צניעות, ושמירה על צנעת הפרט, כבוד להורים ולזקנים בכלל, סמכות ראש המשפחה ואוהבים יותר לארח מאשר להתארח, אנחנו יכולים ורוצים שתכונות אלה יקבלו את ההכרה הנכונה של הציבור בישראל".
פגשתי צעירים חדורי מוטיבציה לשמר את המורשת התרבותית של הקהילה הקווקזית. הם מפנים זמן ומרץ כדי לגשר על הפערים הבינדוריים בין הצעירים, שלא גדלו ואפילו לא נולדו בהרי קווקז הנישאים והמבוגרים שנופי קווקז גם אם לא נולדו שם, הועברו להם בגנים המיוחדים ליהודים ההרריים. צעירים, שרוצים להפוך את משבר העליה ארצה והקליטה הקשה למנוף של גיבוש קהילתי והתחברות לקהילת נצרת-עילית בכללה. הם חדורי אמונה ביכולותיהם להצליח, ואכן ראויים לכך.
פרטים נוספים על התאחדות עולי קווקז , באמצעות אגף הקליטה בעיריה.
 * על פעילויות לנוער ופרוייקט חי.צי.ם - אצל גרה גילעדוב - טל. 050-8159969
 * על נושאי הגיל הרך - אצל נדיה אוליגוייב - טל. 054-7826058.
נערים מפרויקט מטרה הפכו למד"צים בפרויקט החדש של המתנ"ס.