דלג על פקודות של רצועת הכלים דלג לתוכן ראשי

התנדבות: מבצע 1+1

תאריך:08/01/2015
מס גיליון:417
מאת: מרים ק.
שולחן המתנדב ברשת המרכזים הקהילתיים
החל מכתיבת שורות אלה מתחיל לפעול שולחן מתנדבי רשת המתנ"סים בנצרת עילית. השולחן ממוקם במתנ"ס ברקוביץ', בקומת המזכירות. מרים קורקין, רכזת מתנדבי המרכזים הקהילתיים בנצרת עילית, תטפל משולחן זה בנושאי ההתנדבות ברשת בימי ראשון בין השעות 14:00 ל-18:00. כל המעוניין, יכול לקבוע למועד זה,
בטלפונים 052-3577225, 04-6554116 או בטלפון של המתנ"ס 04-6467468.

התנדבות ברשתות החברתיות
התופעה המדהימה ביותר של תקופתנו, לדעתי, היא תופעת ההתנדבות ההמונית למטרה של העשרת החברה ותרבותה. לא ידוע על התגייסות של המוני בני אדם, שאינם מכירים זה את זה, שחיים במקומות שונים, המגיעים מתרבויות אחרות ושהמכנה המשותף היחיד ביניהם הוא הרצון של היחיד לתרום מהידע שלו, מדעותיו והשקפת עולמו על מנת להעשיר את החברה שהוא חי בה. מיליוני שעות העבודה המושקעות בהתנדבות גמורה ברשתות האינטרנט, מטרתן ליצור השפעה הולכת וגדלה למודעות חברתית ותקווה לחברה אנושית יותר. מיליוני אנשים מעלים תמונות לאינסטגרם, תמונות המתעדות את הווי חיינו. מיליוני אנשים מדווחים בשיר וסיפור את קורותיהם. כל פעם שאני גולשת לתוך אתר ממיליוני האתרים ברשת, אני מתמלאת הערצה לכל אותם האנשים המנדבים את מיטב זמנם לציבור אנונימי ברובו למתנדב.
גם הרשת הישראלית מלאה באתרים כאלה. הפעם נתמקד בשני אתרים ישראליים ראויים – אם לא חייבים - להיות על שולחנו של כל אחד מאתנו: האתר 929 והמוק.

האתר 929
אתר 929 מזמין לקרוא מדי יום פרק אחד בתנ"ך. לא מדובר על קריאה בפרשת השבוע, קריאה חוזרת כל שנה. הפעם נטלה על עצמה קבוצת אנשים להוביל פעילות מתמשכת למעלה מ-3.5 שנה, מפרק א' ב-בראשית ועד הפרק האחרון בספר הספרים שלנו. האתר נפתח לפני כשבועיים. אבל, כל יום ניתן להצטרף לאתר ולהתחיל לקרוא מבראשית או מהפרק הנוכחי באתר. באתר מובא כל יום פרק חדש מודפס באותיות ברורות ומנוקד על פי הכללים. בצד הפרק המקורי, מובאים הסברים, פירושים, תובנות ואסוציאציות של רשימה הולכת וגדלה של אנשים, המאירים את הפרק מזוויות חדשות ומדברי חכמים בדורות קודמים. הדבר מאפשר לכל אחד לקבוע את שיטת תלמודו היומי: קריאה יחפה של הפרק, קריאה עם פירושי פרשנים בני זמננו, או קריאה מעמיקה של כל הנאמר על ואודות נושא הפרק בארון הספרים היהודי ובספריית האנושות.
ברשימת הפרשנים בני זמננו, ניתן למצוא חברי כנסת ואישים מהשדרות הפוליטיות כמו רובי ריבלין נשיא המדינה וח"כים שמככבים היום ברשימות המפלגות לבחירות הקרובות; אנשי תקשורת ויוצרים כמו קובי עוז, גיל קופטש, ג'קי לוי; מרצים לפילוסופיה יהודית ומחנכים כמו דב אלבוים, גילי זיוון, נעם דן, גבי ברזילי, ארי אלון, אלכס רויטמן ועוד – חילוניים ודתיים, עיתונאים ועמך. כל קורא יכול לבחור את הפרשן החביב עליו, את מתנגדו או את כולם, ולהתחיל או לסיים את היום בעושר רוחני הניתן לו בהתנדבות חינם אין כסף ע"י מורי הדור.
עורכי אתר 929 מזמינים "אותך לקרוא תנך בעיניים חדשות: פרק אחד ביום, כל יום, לפי הסדר. כולם קוראים יחד, וכל אחד ואחת לחוד. ברכבת, בבית קפה או בבית; עם חברים, ילדים או לבד; עם הקפה של הבוקר או בלילה במיטה; באפליקציה, באתר או עם תנך ביד." אני מזמינה את תושבי העיר להצטרף לקריאה, אולי אפילו בקבוצות, וליצור מכנה משותף חדש לתושבי נצרת-עילית: קהילה שמאמצת את ספר הספרים בעיניים מפוקחות של אזרחי המאה ה-21.
כנסו ללינק www.929.org.il ותתברכו.

ג'נוסייד - רצח-עם
האוניברסיטה הפתוחה מציעה מדי פעם קורסים חינמיים לציבור הרחב במגוון רחב של נושאים. להתרשמות ולהרשמה יש להכנס ללינק http://moocs.openu.ac.il . האו"פ (האוניברסיטה הפתוחה) מציע קורסים שונים לעיתים בשפות שונות. האו"פ מספר כי קורסי מווק הם "קורסים רבי-משתתפים, פתוחים וחינמיים, ומוצעים לציבור הרחב ללא תשלום וללא קרדיט אקדמי .הם נבנו עבור משתתפים שונים זה מזה ביעדיהם הלימודיים ובשאיפותיהם, החל ממי שמעוניינים להשקיע בלימודיהם רק מספר קטן של שעות בשבוע, וכלה בכאלו שמעוניינים להשקיע זמן ומאמצים רבים בקורס ובחומרי הלימוד". קורסי מווק- Massive Open Online Courses קורסים מקוונים פתוחים לקהל - מקובלים מזה כעשור באוניברסיטאות באירופה ובארה"ב, כשהמטרה הראשונית היא לאפשר טעימה של למידה אקדמית לאנשים שלא התנסו בלמידה באוניברסיטאות.
באו"פ פועלת התוכנית זו השנה השלישית בהצלחה גוברת. בעבר התקיימו הקורסים: המזרח התיכון בימינו , ג'נוסייד - רצח עם באנגלית , פסיכולוגיה בחינוך בערבית , בין יהודים לנוצרים במערב אירופה עד ראשית העת החדשה ברוסית והשבוע נפתח הקורס ג'נוסייד - רצח-עם בעברית. ניתן עדיין להצטרף בקישור למעלה. קורס חוזר באנגלית מובטח בהמשך השנה.
מה מקבל הסטודנט הוירטואלי באתר? כל שבוע 4-5 הרצאות של 10-30 דקות מפי מרצה בכיר של האו"פ; פורום לדיון בשאלות המתייחסות לחומר הנלמד, תגובות של משתתפי הקורס (לעיתים מדובר בכמה מאות משתתפים פעילים) והארות של מנחי הקורס; הפניה למקורות העשרה באינטרנט ומחוצה לו; ואפילו בוחן עצמי, המאפשר לסטודנט לבחון עצמו על הפרק הנלמד.
הקורס הנוכחי יימשך 5 שבועות במהלכם, מבטיחים מנחי הקורס "נתעד את הכרוניקה של הג'נוסייד בתקופה המודרנית, וננתח כמה ממקרי הג'נוסייד המזעזעים ביותר הידועים לאנושות, מקרים שהתחוללו ביבשות, בתקופות ובתרבויות שונות. ננסה להבין מדוע אלה התרחשו, ונבקש לשאול האם ניתן היה למנוע אותם. לקראת סיום, נציע אפשרויות שונות למניעת הישנותם של מקרים דומים בעתיד". לנו, הישראלים יש עניין מיוחד להיחשף למחקר האקדמי בתחום זה.
 
נותנים חינם – לא תקחו?