דלג על פקודות של רצועת הכלים דלג לתוכן ראשי

כמעט הכל ויש עוד המון

תאריך:11/12/2014
מס גיליון:413
מאת: מרים ק.
שי"ל – שירות ייעוץ לאזרח מבקש מתנדבים
אם את/אתה/אתם עונים על הדרישות, פנו ללייה ורשיצקי בשי"ל, טל: 04-6555271, ותבואו על הברכה.
"שי"ל הוא גוף ממשלתי-ציבורי הפועל במסגרת משרד הרווחה ובשיתוף עם אגף הרווחה העירונית, בניהולה של ליאורה לורי ועם שירות הייעוץ לקשיש שבביטוח הלאומי, בניהולו של גיל קולטון. מטרת הארגון הוא לספק שירותי ייעוץ לאזרח – כל אזרח בכל שפה ובכל גיל. השירותים כוללים מתן מידע על חובות וזכויות האזרח בכל הנוגע לקשריו עם הרשות המקומית ומשרדי הממשלה כמו ביטחון, בריאות, שיכון, חינוך וכיוצא בזה ובעיקר בנושאים כמו ביטוח לאומי, תעסוקה והכשרה מקצועית, דיור ושיכון, יחסי עבודה, מיסים ואגרות, זכויות שיקום נכים וזכויות ניצולי שואה. הייעוץ ניתן ע"י עורכי דין או יועצים כלכלים ויועצים נוספים". זה הוא התיאור הרשמי של תחומי הפעילות של הגוף הממשלתי-ציבורי של שירות ייעוץ לאזרח.
"בפועל מדובר בקומץ קטן של מתנדבות, העושה כמיטב יכולתו לספק מידע לגבי זכויות והטבות לנכים ולניצולי שואה, מסייע באיתור הטפסים המתאימים ומילויים בשפה הרלוונטית, הפנייה למוסד ולמחלקה המתאימים ביותר לצרכי הפונה. ובעיקר מתן תשומת לב מלאה לצרכי האזרח שבדרך כלל אינו מתמצא במבוכי הבירוקרטיה, קושי שמתגבר עקב אי ידיעת השפה," אומרת לייה ורשיצקי, שמונתה לא מכבר לנהל את שי"ל – נצרת עילית.
לייה ורשיצקי מוכרת בנצרת עילית כמחנכת דגולה ואהובה על ידי מאות התלמידים שזוכרים בהערצה את שיטות הוראה ופעילויות חינוכיות שיישמה בשנות עבודתה במערכת החינוך בנצרת עילית. "עליתי ארצה מרומניה ב-1964. גדלתי ולמדתי בנצרת עילית, ב"שרת". כל ימי עסקתי בהוראה ובחינוך. שימשתי כמורה במשך 24 שנה בבי"ס גלבוע, ושמונה שנים ניהלתי את ביה"ס הזה. לאחר מכן ניהלתי במשך תשע שנים נוספות את ביה"ס כרמל שהתאחד עם בי"ס גליל", מספרת לייה. "החלטתי על פרישה מוקדמת כשחשתי שמיציתי את תפקידיי כמנהלת בתי ספר. גם רציתי לקחת את ההזדמנות לחוות דברים נוספים כל עוד הגיל מאפשר זאת. בשנה האחרונה למדתי קאוצ'ינג, מקצוע אותו אני מיישמת בהתנדבות להעצמת נשים המטופלות ע"י אגף הרווחה.
ניהול שי"ל הוא במידה מסויימת המשך והשלמה של מתן אינפורמציה המקלה על האזרח בבמגעיו עם משרדי הממשלה. זאת אני למדה עכשיו, לאחר מספר חודשים בתפקיד. לא היה לי שום מושג מה זה שי"ל כשנטלתי עלי את התפקיד. עכשיו, אני יכולה להגיד שההתנדבות בשי"ל היא התנדבות במקום שנותן הרבה סיפוק ומאפשר קשר עם סוג אחר של אנשים, וגילאים שונים, כמובן. באים לכאן בעיקר אנשים תושבי נצרת-עילית שזקוקים לייעוץ, עזרה בכתיבת מכתבים, ניצולי שואה, בני מיעוטים עם בעיות של דיור, של מילוי טפסים לביטוח הלאומי, מידע בענייני עמידר, סכסוכי שכנים, נגישות, ילדים המטופלים בפנימיות, מכתבים למנהל הפנימייה ועוד ועוד ועוד. יש שיתוף פעולה הדוק עם אגף הרווחה בעירייה וגם ייעוץ של שני עורכי דין – מתנדבים גם הם. אחד מהם", היא מספרת בגאווה, "היה תלמיד שלי והיום הוא עורך דין מדהים שגם עושה עבודת פרו-בונו במקרה הצורך. אין יום דומה למשנהו. אין רוטינה קבועה. כל יום מביא סיפור חדש ומעורר עניין". 
לייה מחפשת מתנדבים. יותר נכון "אני זועקת למתנדבים. כי המלאכה מרובה והצרכים אף יותר ממנה. חשוב שהמתנדבים יהיו דוברי עברית ורוסית. ברור שהם צריכים להיות סובלניים כלפי האחר. רצוי שיהיה להם ידע בנושאי ביטוח לאומי רווחה וחברה. לא חובה. אפשר להשלים ויש גם הכשרות. חשוב שתהיה אינטואיציה של יחסי ציבור והגיון בריא. העבודה נוחה מאוד. מדובר בעבודה של 3 שעות עד 3 פעמים בשבוע בשעות 9:00 – 12:00. והסיפוק אדיר כשמצליחים לטפל בבקשה והאדם יוצא מכאן רגוע ואפילו מחייך – אזי עשיתי את שלי!".
אם את/אתה עונה על הדרישות, פנו ללייה ורשיצקי בשי"ל, טל: 04-6555271, ותבואו על הברכה.

כיבוי אש – כן מה שחשבתם
שלומי מלדסי, סמל לוחם אש בתחנת נצרת, הוא איש שלא נלאה מלספר על מכשירים ומתקנים מצילי חיים. בנוסף להיותו לוחם אש מקצועי הוא מעביר הדרכות בפני ציבורים שונים באזור. ב-29/11/14 התקיימה הרצאתו בפני עובדי רשת המרכזים הקהילתיים בנצרת עילית, לרגל השלמת הצבת מערכת הספרינקלרים בברקוביץ.
מסתבר שמאז אסון הכרמל, נערכה ריאורגניזציה כללית בתחום. "היום פועלת רשות ארצית לכבאות והצלה, עם מוקדי שליטה אזוריים שעונים באופן יעיל יותר לצרכים.  במסגרת ההתיעלות הארצית, גם נצרת עילית עומדת להשתדרג," מספר שלומי "בקרוב תוקם תחנה בהר יונה. עדיין אין מספיק כוח אדם לשרותי כיבוי והצלה בישראל. היום יש כבאי אחד לכל ארבעת אלפים תושבים. במחוז הצפוני מועסקים 430 לוחמי מערכות חירום ובאיזור נצרת רק 54 לוחמי אש. משימתם היא הצלת חיי אדם במהירות המירבית תוך צמצום הנזק לרכוש.
שמירת הנפש היא משימתו של כל אחד ואחת מאתנו," מדגיש מלדסי. "חשוב שננהג בזהירות לגבי כל מה שעלול לגרום להתלקחות של אש. התלקחות שמתחוללת במהירות נוראית, ושתוצאותיה – תמיד אסון. חיוני שנקפיד בשימוש נכון במכשירים בטוחים העומדים בתקן (מכשירים כמו מטעיני ניידים, תנורי חימום והסקה, מחשבים שמתחממים, כלי בישול שמתחממים יתר על המידה וכאלה). כדאי לדעת שאש מכביםע"י דיכוי אספקת חמצן לבעירה. רצוי מאוד להתקין גלאי עשן. יש להשתמש במוצרים העשויים מחומרים מעכבי בעירה, בעיקר מזרוני ילדים.  ולזכור 102 מייד כשמתגלה אש בלתי מפוקחת".

מועדון נשות "עלית"
כל יום שני בשעה 10:00 מתכנסות כמה עשרות נשים, גימלאיות של עלית במועדון עלית בבית התרבויות לבון. הן באות מטופחות  לחגוג ימי הולדת של חברות, להיזכר בממתקי עלית שעברו תחת ידיהן, ולפגוש חברות שכבר שבוע שלם לא ראו. את המועדון מנהלת מרסל, שאמנם לא עבדה בעלית. אבל, התבקשה וכמובן צירפה גם פעילות זו לשלל התנדבויותיה. כדאי לבוא למועדון עלית – ריח הממתקים והטעם הטוב של חבורת הנשים המופלאה הזו מעניקים חוויה מרגשת שבועית לנשות עילית.
השבוע חגגו יום הולדת לג'ורגט. מזל טוב והרבה בריאות לך ולחברותיך.

היכונו ליום הגימלאים בנצרת-עילית
יוסי דוד הבטיח ומקיים.