דלג על פקודות של רצועת הכלים דלג לתוכן ראשי

מועצת הנשים בנצרת עילית והמאבק באלימות כלפי נשים

תאריך:04/12/2014
מס גיליון:412
מאת: מרים ק.
מזה שש שנים פועלת בנצרת עילית מועצת נשים. "מועצת הנשים של נצרת עילית הוא גוף של קבוצת נשים מתנדבות למשימה האוטופית של העצמת נשים במרחב העירוני של נצרת עילית", אומרת עירית שחר יו"ר מועצת הנשים. וממשיכה: "משימת-על מבחינה זו שהחברות כולן מתנדבות, באות מאוכלוסיות שונות בעיר, בנות מרחב גילאים גדול, מיצגות עדות ומפלגות מכל גווני הקשת". "למרות שצרכיהן ורצונותיהן של הנשים בנצרת-עילית רבים ומגוונים," אומרת ליאורה לורי מנהלת מחלקת הרווחה ויועצת לראש העיר והנהלתה, בכל הנוגע למעמד האשה, "אנחנו במועצת הנשים עושות כמיטב יכולתנו ליצור קהילת נשים מחוייבת לשיפור מעמד האשה בנצרת עילית".
פעילויות מועצת הנשים הן בתחומי תרבות וציונות, בתחומי העשרה והדרכה, בתחומי לימוד והנאה, ובעיקר בתחום החשוב של הכרה בשונות של האחרת ובכיבוד השונות של כל אחת ואחת. איך בדיוק? בעזרת מפגשי גיבוש גדולים כמו למשל, סיור סליחות בירושלים, סיור חנוכיות בצפת, סדר טו' בשבט-פסח-שבועות – טיולים המעצימים את המפגש ומגבירים את אהבת הארץ וחגיה. הרצאות בודדות או סדרות של הרצאות – החושפות את הנשים לאקטואליה ולמודעות עצמית גבוהות יותר. וגם קיום אירועים שהפכו כבר למסורת: יום האשה הבינלאומי ב-8 במרץ, שבוע מודעות לבריאות האשה בינואר, גיוס נשים לפעילויות התנדבות במסגרות ההתנדבותיות הקיימות בעיר כל השנה, וגולת הכותרת בנובמבר: חודש המאבק באלימות כלפי נשים.
זה התחיל ביום מחאה ספורדי של נשים על קיפוח מעמדן, המשיך בשבוע ארצי של מודעות למצבן של נשים כאוכלוסיה מוחלשת, והיום כבר מדובר בחודש שלם של מאבק בינלאומי באלימות כלפי נשים. כמעט ואין יום שבו לא קורה משהו רע לאשה בארצנו. מחלקת הרווחה שלנו מטפלת בעשרות נשים צעירות ומבוגרות כאחת שחוות אלימות. בחודש המאבק באלימות כלפי נשים, מתגייסת מועצת הנשים לסדרת פעילויות להגברת המודעות לבעיה אם ע"י מתן הרצאות בבתי הספר, בארגוני נשים ובמוסדות ציבור. הרצאות שעניינן דרכים למניעת אלימות, מידע לגבי יכולת ההתערבות והעזרה שנשים מוחלשות יכולות להעזר בהם, ובעיקר הסברת המושג "אלימות במשפחה".
השנה יצאו מעל למאה נשים לחזות בסרט "גט". אפשר לדבר על החוויה המיוחדת של התאספות ציבור כזה ביחד, על המפגש הנשי המלווה בניחוחות של בושם וחיבוקים חמים. אפשר גם לדבר על הפגנת הכוח של מועצת הנשים שמצליחה כל שנה להוציא כמות כזו של נשים כדי לחוות ביחד סרט המספר על נשים, מעמדן, הישיגיהן, בעיותיהן ופתרונות – אם יש.
הסרט הישראלי "גט" מדבר לכאורה על מצב ידוע: גירושין של זוג נשוי. פירוק החבילה. מעשה שבכל יום. אלא שהסרט אינו מדבר רק על תופעת טבע זו. הסרט דן בעיקר בקלף האלימות שמחזיק הבעל - קלף ההימנעות ממתן הגט המיוחל. הסרט מצביע על הגיבוי הממסדי המוענק ע"י הממסד הדתי להתעללות באשה שרוצה לנשום אוויר חופשי מרעל.
שני צבעים מאפיינים את הסרט "גט": אפור ושחור. למי שטרם ראה את הסרט – לא נגלה את הכיוון – משחור לאפור או מאפור לשחור. די אם נאמר שכנראה גם בשנה הבאה נצטרך להקדיש חודש שלם למאבק באלימות כלפי נשים.