דלג על פקודות של רצועת הכלים דלג לתוכן ראשי

שנה חדשה – שנה טובה

תאריך:18/09/2014
מס גיליון:402
עם סיומה של שנה ותחילתה של שנה חדשה, אנו נוהגים לומר "תכלה שנה וקללותיה – תחל שנה וברכותיה". אנו נפרדים מתשע"ד, שלא תיזכר כאחת השנים הטובות. אך כשניפרד, נזכור לטובה את האחדות ששוב זרחה במקומותנו, ונזכור גם את מעשי ההתנדבות האזרחית של בודדים ושל קהילות התנדבות. לא נוכל להזכיר כאן את כל אלה שמושיטים יד תומכת לנזקק בכל ימות השנה ובכל הדרכים של נתינה לאחר. לכן נציין כאן רק קומץ קטן של אירועים שהתקיימו השבוע ובהם הובעה תודה למתנדבים.


יום עדות במרכז יום תירוש
מנהג יפה נוהגת לה העמותה למען הזקן בנצרת עילית, מנהג של הכרת תודה לפסיפס העדות הקיים בעירנו. הפעם חגגה עלמ"ה במרכז יום תירוש את העדה המרוקאית. מתנדבי עלמ"ה ומתנדבי מתנ"ס גורדון, הכינו את כל הדרוש למסיבה מרוקאית: בגדים צבעוניים רקומים , אוכל טעים: חומוס, ירקות, קוסקוס והרבה מאוד פירות יבשים ומתוקים, מוסיקה והרבה חום ואהבה. משה יצחק – יו"ר עלמ"ה, טלי שיטרית – מנכ"לית עלמה, ומעיין איטקס-נאמן – מנהלת מרכזי יום תירוש ויזרעאל ברכו את באי מרכז היום והמתנדבים לקראת השנה החדשה, ויצאו בריקודים שסחפו את כל הנוכחים.
 
קבלת שבת עם בוג'ה
אולם בית התרבויות – לבון, לא הכיל את כל האורחים שבאו לחגוג קבלת שבת ציונית בהובלתו של בנימין יוגב – בוג'ה. דפי אדלר ממחלקת הקליטה דאגה לכיבוד – משקה, עוגות, תפוחים ודבש. סשה וייסמן קישט את האולם בחיתוכי נייר וציורים. אין ספק שעירנו התברכה כאשר סשה החליט להתיישב כאן ולהעניק לעירנו מכישוריו המופלאים כאמן. זאב דרוקר הביא את האקורדיון ואת קולו. ויורם קוקוי הסתובב בין הבאים כשכולו זורח ומאושר: סוף סוף הביא לידי ביצוע את הפרוייקט שעמל רבות על הגשמתו. הקהל הרב – מעל ל-70 אישה ואיש שהגיעו לקבלת השבת האלטרנטיבית, הוכיח כי אכן יש צורך בקיומם של אירועים מסוג זה. ההענות של מחלקת הקליטה וההתגייסות של עובדי האגף תרמו להצלחת המפגש הזה, שרבים בעיר התגעגעו אליו.
 
עולמות עושה 'תשליך'
שני אוטובוסים ובהם פעילי עולמות בנצרת עילית, עשו את דרכם השבוע לבית גבריאל שלחוף הכינרת. על המרפסת הצופה אל הרי גולן התקיים מפגש עולמות בהובלת דינה שק, מנהלת עולמות וצוותה: רוזליה ונעמה. ברוח של פרידה משתע"ד והושטת ידיים לקראת תשע"ה, סיפרו המשתתפים על דברים בשנה החולפת שהם מוכנים להשליך, ודברים אחרים שהם רוצים לשמר גם לשנה הבאה. ליאורה פינסקי הנעימה בשירה ובגיטרה. שירת הרבים של כל המשתתפים, אישרה את תקוותיהם של המשתתפים לאחדות.
 
סיפורי מזוודות
התיאטרון הקהילתי המשולב בהנחיית הבמאי אדו קאופמן, העלה את ההצגה "סיפורי מזוודות" בפני אולם מלא באשכול פייס – אלון. ההצגה נכתבה ע"י ובהשראת השחקנים בגילאי 18-41 בעלי מגבלות ואחרים שאינם מוגבלים, אך ביחד יוצרים קהילה, שמעלה מופעי תיאטרון, מיזמי פסלים חיים ומופעי רחוב שונים. הקהל ישב מרותק משך כל המופע, שהציג "פעקלעך" שונים שכולנו – "מוגבלים ברמה זו או אחרת", כדברי מרסלו קליינר מרשת המתנ"סים, נושאים אתנו.
ההצגה התקבלה להיות מוצגת בפסטיבל חיפה לתיאטרון קהילתי. כל המברכים הדגישו את ההשקעה המדהימה של עובדי מחלקת הרווחה ומובילי הפעילות של קהילה נגישה בעיר, וברכו את השחקנים ואת הקהל לשנה טובה. המברכים גם ציינו כי הצגה זו הוקדשה לזכרה של זהבה סויסה ז"ל, שיזמה את הקמת מועדון אביב לאנשים בעלי מוגבלות בשכונה הצפונית, ושנים רבות ליוותה את פעילות המועדון. יהי זכרה ברוך.
 
אקי"מ מתחדש לקראת השנה החדשה
סוף סוף הסתיימה עבודת השיפוץ במועדון אקי"מ שברחוב מורן. ואסנת קרני, מנהלת סניף אקי"מ בנצרת עילית, יכולה לנשום לרווחה ולהתפנות למלא את המשכן בתוכניות פרי יוזמתה ויוזמת מרסל פרץ ועליזה ירקוני העוזרות לידה.
"אקי"מ – אגודה לאומית לקימום אנשים עם מוגבלות שכלית בישראל, הוקמה ע"י הורים לילדים בעלי פיגור שכלי למען הוריםלילדים בעלי פיגור שכלי", מספרת אסנת קרני. אסנת מונתה לא מכבר לנהל את סניף אקי"מ בנצרת עילית, ועד ימים אלה ממש התרוצצה בין מע"ש (ממפעלי אקי"מ) למועדון שעבר שיפוצים נרחבים, והיא גאה לספר על המטבח המאובזר, על חדר האוכל והכסאות החדשים, על חדרי הלימוד, המשחק, וחדר המפגשים הגדול שיכול לאכלס את כל ילדי אקי"מ.
אסנת מצטטת מחזון אקי"מ: "לעשות את החברה הישראלית מקום טוב יותר לאנשים עם מוגבלות שכלית ולבני משפחותיהם: חברה מכבדת, חמה ומקבלת, המאפשרת מימוש עצמי, מתוך הכרה בשונות ומחויבות לשוויון הזדמנויות". וממשיכה: "מועדון אקי"מ בנצרת עילית הוקם לפני 23 שנים. כיום משרת הסניף מעל ל-100 אנשים בעלי מוגבלות שכלית. המועדון עבר גלגולים רבים. תקופה מסויימת פעל במסגרת רשת המתנ"סים בעיר. כל הזמן הוא פועל במסגרת מחלקת הרווחה. מזה מספר שנים המועדון מופעל ע"י הורים-מתנדבים ומתנדבים מהקהילה, כאשר אקי"מ מספק בעיקר חוגי דרמה, סיוע בעריכת מסיבות ומתנות לחגים, ועזרה להורים בבתיהם בעריכת ימי הולדת או ביציאה לנופשון של ההורים אחת ל... הנהלת הסניף מורכבות מהורים ומתנדבים. הסניף משמש כתובת למשפחות לאנשים עם מוגבלות שכלית בנצרת עלית והסביבה בכל הקשור לחיי היומיום, למידע ולתמיכה. עיקר העבודה שלי ושל עליזה היא בהשגת תרומות ובמתן מידע עדכני להורים על זכויות, ועל שינויים שקורים לעיתים מזומנות במוסדות ושחשוב להביא לידיעת ההורים והמתנדבים, וכן במתן הסיוע האינדיבידואלי הנדרש על ידם". באקי"מ יש קו חם באמצעותו ניתן לקבל את כל המידע הנדרש. אנא הביאו לידיעת כל מי שצריך את מספר הטלפון 1-800-399-333.
לפני כ-13 שנה הוקם מע"ש, כמסגרת תעסוקתית למוגבלים חברי אקי"מ. גם מע"ש הופרט במשך הזמן והיום מנוהל ע"י א.ד.נ.מ. בע"מ שילובים, כאשר ההורים והמתנדבים ממשיכים במתן הסיוע שנהגו לתת כאשר מע"ש ניהלה גם את הכשרת המוגבלים לעבודה. בא.ד.נ.מ. בע"מ - שילובים שואפים למתן מענה תעסוקתי לאוכלוסיית היעד, ולהביא למיצוי אופטימלי של יכולות לכל מי שמוכר ע"י אגף השיקום במשרד הרווחה.
"על פי החוק, אנחנו צריכים לתת שירות 3 ימים בשבוע. בלבד. בינתיים הצלחנו לקבל גם את היום הרביעי בכיסוי של רשת המתנסים בנצרת עילית" מרסל, מתאמת האירועים של המועדון מקווה מאוד שהמוסדות הנוגעים בדבר יאשרו את פעילות היום הרביעי. היא אינה מספרת שבנוסף לעבודה במועדון היא מגדלת 4 ילדים באומנה בביתה. לשאלה "מאין הכוחות?" היא עונה בטבעיות "הילדים נותנים לי את הכוחות. אני מקבלת כאן המון מהילדים".
 עליזה, מרסל ואסנת ממליצות למתנדבים פוטנציאליים לבוא ולסייע בידן באקי"מ "כי זה המקום לקבל חום ואהבה שרק ילדי אקי"מ מסוגלים להעניק", הן אומרות.
מה מתנדבים אמורים לעשות? - הפעלות באמנות, ספורט, ריקוד, מוסיקה, הרכבת פזלים, קריאת סיפור ביחד עם ילד, ואפילו לשבת זמן מה ולשוחח אתם. ילדי אקי"מ אוהבים להיות מופעלים, ומשתוקקים לכל תשומת לב שמתנדב יכול להעניק.
אז אם אתם, או מכירים שלכם מעוניינים אנא צרו קשר בטלפונים:
050-9501739 או 04-6001101.
יש לנו מתנדבים נהדרים. יש לנו אנשים רבים שעושים עבודה נהדרת.
כן. יש לנו ארץ נהדרת. ויש לנו את העיר הכי נהדרת.
הבה נתברך בהמשך של הנאה מכל הטוב שיש בנו ובשנה טובה ומתוקה