לאתר האינטרנט של עיריית נצרת עילית
לארכיון עירונליט העיתון הוירטואלי של עיריית נצרת עילית לארכיון עירונליט
גיליון מס'  255          22/09/2011        כג' באלול תשע"א

נכתב ע" : מרים ק.

תכנית פותחים עתיד נצרת עילית

באתר האינטרנט כתוב: "תכנית פותחים עתיד של הסוכנות היהודית היא תכנית ייחודית וחדשנית הפועלת בהיקף כלל ארצי וארוך טווח לצמצום הפערים החברתיים בישראל, החל בשלבים הראשוניים שבו הילד/ילדה מוגדרים כילדים בסיכון. התכנית יוצרת הזדמנויות לצמיחה והצטיינות עבור ילדים ונוער מהפריפריה הגיאוגרפית והחברתית של ישראל, תוך התחשבות בצרכיו ובכישוריו הייחודים של כל משתתף. תמיכה בילדים לאורך שנים על ידי 'בוגר משמעותי' ('נאמן') מחוללת בהם שינוי אמיתי ומשפיעה גם על הקהילה בה הם חיים".

"ייתכן והמשמעות האמיתית של התכנית היא מתן סיכוי חדש לילדים בסיכון" אומרת אנה לוי, נאמנת משפחות, פותחים עתיד נצרת. "אולי הדברים לא מובנים מעצמם מתוך מצג האינטרנט או מקריאת עלוני פרסום. המשמעות והתוכן הם בפגישה הבלתי אמצעית עם הילדים ומשפחותיהם, ובראיית הילדים והישגיהם כתוצאה מפעילות זו."יונית סיבוני-מאיר מנהלת התוכנית בנצרת עילית מוסרת כי "תכנית פותחים עתיד היא תוכנית בחסות הסוכנות היהודית ומופעלת ב-32 ישובים, ביניהם נצרת עילית. לתכנית בנצרת עילית שותפים הסוכנות היהודית, פדרציית דטרויט, והביטוח לאומי. תוכנית פותחים עתיד בנצרת עילית מונה כ-176 ילדים בליווי של 11 נאמנים".
יוני פרטוש, נשוי ואב לילד משמש  כרכז התוכנית בנצרת עילית, מוסיף:
"תוכנית פותחים עתיד מופעלת כרגע ב-5 בתי ספר: גלבוע, גלעד, גולן, כרמל וחב"ד ובחטיבת הביניים שרת. אנו מקווים גם לפתח מרכז למידה, אליו יגיעו ילדי התוכנית לתכניות העשרה, חוגים ולמידה. כך שיהיו בעיר לפחות שני מרכזים העוסקים בנושא. אנו מקווים כי מרכז בגנו יועמד לרשותנו, עבור הילדים המתקשים להגיע למרכז הלמידה המרוחק בגלעד. אני מאמין שבכל אדם קיימת יכולת להגיע ולהגשים מטרות. ולכן אנחנו פה."

אנה לוי מספרת: "תוכנית פותחים עתיד מטפלת בילדים בסיכון. בעיקר סיכון של נשירה מביה"ס - אך לא רק. הסיכון העיקרי הוא של פגיעה בדימוי העצמי, חוסר אמון ביכולות להגשים מטרות, ערעור האמונה בחברה, בהורדת רף הציפיות העצמית של הילד. תוכנית פותחים עתיד יוצרת אפשרויות של סיכויים במקום סיכונים.

אחד העקרונות התורמים להצלחת התכנית הוא מושג ה'נאמן' - בוגר משמעותי. בוגר היוצר נאמנות, במקום שהנאמנות התערערה. נאמן, הנוטע משמעות בילד שחש אובד עצות. הנאמן מלווה את הילד ואת משפחתו לאורך מסלול ההעצמה האישית. לכל ילד יש פוטנציאל להגשים נפלאות לטובת החברה ובראש וראשונה לטובתו הוא. תפקידו של הנאמן לאגם את המשאבים המדויקים למימוש הפוטנציאל הגלום בכל ילד וילדה בתכנית, ולסייע לילד לפתח ולממש תפיסת עתיד חיובית כלפי עצמו וכלפי החברה הסובבת אותו.הקיץ, למשל נערכו מספר פעילויות - הן פעילויות של גיבוש צוות הנאמנים ופעילויות עם הילדים כמו; מפגש ושיח עם תלמידי בי"ס לשוטרים בקרית אתא, מספר לסרט - תוכנית להנגשת ספר הקריאה ופיתוח ראיה ביקורתית של הסרט. סדנת מיחזור - המאפשרת לילד לחוות את היותו חלק משמעותי בחברה ואת אחריותו של כל ילד וילדה לחברה.  תוכנית מעברים - היא תוכנית וותיקה שמטרתה להכין את הילד למעבר לחטיבת הביניים בשרת, ליצור תנאים ל'נחיתה רכה' רגע לפני הכניסה לחטיבה".
"חזונה של 'פותחים עתיד' הוא להעניק לכל ילד ומשפחה בפריפריה הגיאוגרפית של מדינת ישראל, את הביטחון, ההזדמנויות והכלים להצליח על ידי מימוש הפוטנציאל הייחודי הטמון בהם". שב ומסביר יוני פרטוש  ו-"קורא בהתלהבות להצטרף לעשייה החינוכית בקהילה. להגשמת החזון דרושים לנו מתנדבים שיועסקו  כנאמני ילדים/נאמני משפחות או בהעברת חוגי העשרה שונים, עזרה לימודית ועוד"

 

פרטים נוספים ניתן לקבל אצל - אנה לוי, נאמנת משפחות פותחים עתיד נצרת עילית - בטלפון: 052-6091602

 יוני פרטוש, רכז התוכנית  ו-יונית סיבוני-מאיר מנהלת התוכנית ישמחו להסביר לך, המתנדב/מתנדבת
כיצד תוכל/י לסייע למפעל המבורך של פותחים עתיד  בטלפון:  04-6567818.
 

'קו ישיר להתנדבות' הינו מדור התורם לנִראות של המתנדבים ופעילותיהם, מחד, ומאידך,
מבקש לעודד עמותות ומוסדות ללא כוונת רווח להעסיק את ההון האנושי המצוי בשפע בעירנו.

מירי שטיצקי, רכזת המתנדבים בעירייה, תשמח לענות בטלפון -
לפניות מתנדבים : 057-7685213  או- 04-6571850 שלוחה 206
ולפניות מעסיקים (מלכ"רים) - בכתב לפקס : 04-6450448