דלג על פקודות של רצועת הכלים דלג לתוכן ראשי
עיריית נצרת עילית - דף הבית»העיר»עיר ללא אלימות
 

עיר ללא אלימות

על התכנית אמנה צור קשר מטה עירוני

הלכה למעשה בנצרת עילית

עיר ללא אלימות - סיסמה, חזון, או מציאות?
תופעת האלימות חוצה מגזרים, גבולות וגילאים ומימדיה הביאו את ממשלת ישראל להכיר בה כבעיה לאומית. על מנת להילחם באלימות הוחלט ליישם את פרויקט 'עיר ללא אלימות' שייושם בשלב ראשון בעשר רשויות, ביניהן נצרת עילית. בשנת 2010 הורחבה התכנית לכ-80 רשויות.
 - למה בנצרת עילית?
התשובה - 'יש בעיר הרבה אלימות' היא לא התשובה הנכונה. כן, יש בעיר אלימות אבל כך גם בכל עיר אחרת. אז למה בכל זאת בנצרת עילית? כי נצרת עילית היא עיר עם רשות חזקה, בעלת ניסיון בשיתופי פעולה, בעלת הוכחות להובלת תהליכים, רשות שידועה ביכולתה ליישם ולממש.
 - אז מה זה בעצם הפרויקט?
לפרויקט יש חזון - ליצור אקלים עירוני שמקדם ערכים של כבוד הדדי, סובלנות, הדברות, משא ומתן ושמירה על כבודו של האדם ודוחה אי שמירה על החוק, הפרת זכויות אדם ושימוש לא לגיטימי בכוח מכל סוג שהוא. כדי לממש את החזון תופעל תכנית כוללת לטיפול בתופעות האלימות השונות בכל התחומים (לדוגמה: שעות פנאי, מערכת החינוך, טיפול משטרתי), בכל המגזרים (לדוגמה: ילדים, נוער, מבוגרים וקשישים, ותיקים ועולים), על רצף שעות היום. התכנית תפעל לפי עקרונות ונהלים שייקבעו. הפרויקט מתחשב בצרכים, מגבלות ויכולות הקיימים בעיר ומטרתו להשתמש במה שטוב, להעצים אותו, לשפר את הנדרש ולשנות לפי הצורך.
 - ובמה הוא שונה מפרויקטים אחרים?
הייחוד בתכנית הוא בראייה הכללית של התופעה בעיר שלמה. ההתייחסות היא לכלל התושבים ולכלל סוגי האלימות. התכנית ממפה את האלימות לפי סוגי אלימות אוניברסלים (לדוגמה אלימות במשפחה וונדליזם) ואלימות ייחודית לישוב על מנת שניתן יהיה לתת את הפתרונות המתאימים. הראייה העירונית החדשנית יוצרת שיתוף פעולה רב מערכתי בין הרשות, גופים ציבוריים והתושבים על מנת שכל הגורמים יילקחו בחשבון ויינתן המענה הטוב ביותר לטיפול באלימות החל מחינוך ומניעה ועד לאכיפה וטיפול בנזקים שגורמים מקרי האלימות. התשתיות שייבנו ישמשו לאורך שנים כבסיס לכל פעילות כוללת עירונית בכל תחום שהוא. צריך להבין עם זאת, שלא ניתן לבטל את תופעת האלימות אך ניתן להילחם בה על מנת להפחית אותה ולאפשר מרחב מחיה בטוח יותר לתושבים. מדובר בעבודה ממושכת שמצריכה סבלנות והשקעה לטווח ארוך.
 - הכי חשוב - מה יוצא לי מזה?
האלימות משפיעה על כולנו. אם בגן השעשועים ההרוס, בנהיגה הפרועה בכבישים, באלימות בבתי הספר, בשעמום ובשוטטות של בני הנוער, בחוצפה, בשכרות, בלכלוך - הכל נוגע לנו, כי זה המקום בו אנו חיים. הפרויקט הזה יאפשר לנו להתמודד עם הבעיה, לטפל, ולנסות לשנות. זו לא בעיה של מישהו אחר, זו בעיה שלנו. ואם משיטים לנו יד וכלים כדי לשנות, חשוב שנירתם למאמץ, כל אחד לפי יכולתו ונסייע לפרויקט להצליח. זו הזדמנות לחבר משאבים ויחד להיות שותפים לשינוי העתיד של כולנו. לעתיד טוב יותר, בטוח יותר, יפה יותר, אלים פחות.
 

נשמח לראותכם שותפים עמנו.  זכרו, כדי לעשות לזה סוף, צריך להתחיל מההתחלה!
  א ס נ ת   ר ו ו ה
מנהלת תכנית "עיר ללא אלימות" - נצרת עילית
טלפון: 04-6478838     דוא"ל: osnatr@nallit.org.il